Jak powiększyć optycznie łazienkę?
25 stycznia 2023

Przy urządzaniu małej łazienki musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami. W takim pomieszczeniu nie wszystkie rozwiązania będą wyglądać dobrze, za to warto skłaniać się ku tym, które oszukają oko i powiększą optycznie przestrzeń. Część z nich wydaje się oczywista, inne – niekoniecznie. 

JASNE KOLORY

W niewielkich wnętrzach najlepiej odnajdują się jasne kolory. Dzięki nim, ściany pomieszczenia wydają się od siebie bardziej oddalone, dając złudzenie większej przestrzeni. Łazienka utrzymana w jasnych tonach to rozwiązanie uniwersalne i ponadczasowe, więc nie musisz martwić się, że taka aranżacja szybko wyjdzie z mody. Jeśli marzysz o zdecydowanych barwach, zawsze możesz wprowadzić je za pomocą kontrastowych detali, które są ostatnio w trendach.

GLAZURA Z WYSOKIM POŁYSKIEM

W małej łazience staraj się stosować powierzchnie odbijające światło, idealne będą więc płytki z wysokim połyskiem. Nie bój się też glazury wielkoformatowej. Przekonanie, że nadaje się ona tylko do dużych przestrzeni to mit. Duże, jednolite kafle w jasnym odcieniu otworzą i powiększą optycznie wnętrze oraz stworzą spójne tło dla pozostałych elementów aranżacji.

MEBLE, KTÓRE UPORZĄDKUJĄ PRZESTRZEŃ

Im mniejsze pomieszczenie, tym łatwiej jest je zagracić, dlatego dobrze jest wybrać takie meble łazienkowe, które nieco uporządkują przestrzeń. Najlepiej, by były one wykonane w technologii modułowej. Dzięki modułowości, dostosujesz zabudowę do konkretnych warunków przestrzennych swojej łazienki. Taką możliwość oferuje kolekcja Metro System. Znajdziesz w niej kilkanaście typów brył dostępnych w różnych rozmiarach i wariantach, dlatego bez problemu wybierzesz te, które najlepiej pasują do Twojej łazienki. Łącząc pojedyncze szafki, nie tylko stworzysz zabudowę, która będzie spójna, a przez to mniej rzucająca się w oczy, ale i bardzo pojemna. Dzięki temu, że meble te pozbawione są nóżek, uzyskasz wrażenie większej powierzchni na podłodze i łatwiej Ci będzie ją sprzątać.

LUSTRA

Duże lustro to pewny sposób na optyczne powiększenie przestrzeni. W zależności od warunków pomieszczenia, możesz zastosować je na całej ścianie albo na jej wybranym fragmencie. Im większe zwierciadło zamontujesz, tym lepszy efekt powiększenia przestrzeni uda się uzyskać. W małej łazience montaż dużego lustra może jednak skutkować ograniczeniem miejsca do przechowywania. Sprytnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest montaż szafki lustrzanej, na przykład z serii Salsa, która nie rzuca się w oczy, jako dodatkowa bryła, a zapewnia maksimum funkcjonalności na niewielkim metrażu i znacznie podnosi komfort codziennej pielęgnacji przed lustrem.