Większość poradników na temat aranżacji łazienki dotyczy małych wnętrz. A co w przypadku, jeśli łazienka jest duża i przestronna? Im większy metraż, tym więcej elementów wymaga rozplanowania. Dlatego podstawą sukcesu jest dobry i przemyślany projekt, uwzględniający każdy detal aranżacji. Aby go stworzyć, warto wziąć sobie do serca kilka wskazówek, które pomogą mądrze zagospodarować przestrzeń.
Planując rozkład dużej łazienki, zastanów się na wstępie nad tym, ile osób docelowo będzie z niej korzystało? Czy będą wśród nich dzieci? Czy będą z niej korzystać osoby starsze? Czy jest potrzeba wygospodarowania dużej przestrzeni do przechowywania, czy wystarczy kilka podstawowych szafek? Te pytania mogą okazać się kluczowe w procesie planowania aranżacji. Zupełnie inaczej podejdziemy do urządzania łazienki dla dwojga dorosłych, niż dla wielopokoleniowej rodziny z dziećmi.
Zacznij od planu
Po przeanalizowaniu podstawowych potrzeb można przejść do bardziej szczegółowego planowania. Na tym etapie zastanów się, jakie elementy są dla Ciebie najważniejsze – czy potrzebujesz dużej kabiny prysznicowej, czy wystarczy standardowa? Czy planujesz umieścić wannę w zabudowie, czy wolnostojącą? W dużej łazience warto zdecydować się zarówno na wannę, jak i na prysznic. Przydadzą się też dwa stanowiska umywalkowe oraz duża przestrzeń do przechowywania. Ustalenie powyższych kwestii na tym etapie znacznie ułatwi i przyspieszy remont.
Mądrze wykorzystaj przestrzeń
Urządzając dużą łazienkę masz naprawdę wiele możliwości aranżacyjnych. Staraj się jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Jeśli pozwala na to metraż, podziel łazienkę na kilka osobnych stref funkcjonalnych, np. strefę kąpieli, strefę prysznica, strefę umywalkową i strefę WC. Umożliwi to korzystne zaplanowanie każdej ze stref, a cała łazienka stanie się bardziej wygodna w użytkowaniu. Pamiętaj o zachowaniu odpowiednich parametrów technicznych – spadów, odległości od pionów kanalizacyjnych itd. Może Ci w tym pomóc architekt albo fachowiec, który podpowie w którym miejscu powinny znaleźć się wanna, WC oraz prysznic.
Pamiętaj o strefie przechowywania
Duża łazienka pozwala na zaplanowanie pojemnej strefy przechowywania. Ważne jest, by zrobić to w przemyślany i estetyczny sposób. Rozmieszczone przypadkowo szafki mogą przytłoczyć i stworzyć chaotyczny efekt, dlatego lepiej zdecydować się na spójną i jednolitą zabudowę. Pomogą w tym meble modułowe, np. z kolekcji Metro System, Stilla czy Duo, z którymi tak jak z klocków, skomponujesz zabudowę zgodną z własnymi potrzebami i warunkami pomieszczenia. Wystarczy, że kilka szafek połączysz pod wspólnym blatem, by uzyskać dużą komodę. Pojemne szafy do przechowywania stworzysz zaś przy użyciu pojedynczych szafek wiszących. Z meblami modułowymi masz pełną elastyczność w urządzaniu przestrzeni i bez trudu zagospodarujesz kłopotliwe wnęki czy puste przestrzenie nad pralką i misą WC. Meble modułowe będą więc dobrą alternatywą dla kosztownych mebli na wymiar.
Eksperymentuj z wystrojem
Duża łazienka daje większe możliwości eksperymentowania z materiałami i wykończeniami. W przestronnym wnętrzu możesz zdecydować się na wielkoformatowe i wzorzyste płytki ceramiczne bez obaw o efekt przytłoczenia, ale i drobne mozaiki będą tu pasować. Duże przestrzenie łatwiej też przyjmują ciemne i zdecydowane kolory. Jasne zaś sprawią, że łazienka wyda się jeszcze większa. Niezależnie od kolorystyki, pamiętaj o tym, by zachować przyjemną i harmonijną atmosferę – wszak łazienka to miejsce relaksu i odpoczynku.