Jak urządzić łazienkę dla dużej rodziny?
11 lutego 2022

Łazienka dla dużej rodziny musi odpowiadać na wiele potrzeb, zarówno najmłodszych, jak i starszych domowników. Powinna być bezpieczna i wygodna dla dzieci, a dla rodziców pozostać miejscem relaksu i wytchnienia po ciężkim dniu.

Ale łazienka to też pomieszczenie do przechowywania najróżniejszych artykułów domowych, których przy licznej rodzinie jest niezwykle dużo. Jak więc ją urządzić, by była wygodna dla wszystkich? Podpowiadamy!

PRZEANALIZUJ POTRZEBY

Ilu domowników, tyle potrzeb. Dlatego urządzanie łazienki najlepiej zacznij od dokładnego przemyślenia tego, na czym zależy ci najbardziej. Jeśli codziennością są poranne kolejki do lustra, pod prysznic czy do WC, może warto rozdzielić te strefy? To rozwiązanie na pewno usprawni  poranną higienę i zapewni każdemu poczucie swobody i prywatności. Pamiętaj, że osobna toaleta wcale nie musi być duża. Powinna pomieścić miskę WC i umywalkę, oraz najlepiej szafkę podumywalkową, w której schowasz papier toaletowy, artykuły higieniczne i detergenty. Nad umywalką warto zamontować szerokie lustro z odpowiednim oświetleniem – będzie niezwykle wygodne podczas porannego makijażu. Lustra z kolekcji CATANIA posiadają wbudowane, energooszczędne oświetlenie LED, które sprawdzi się nawet w niewielkim pomieszczeniu bez dostępu naturalnego światła. Praktyczna szafka zintegrowana z lustrem ukryje wszystkie kosmetyki, tak by zawsze były w zasięgu ręki. Sprawdzą się też inne szafki lustrzane, których więcej tutaj.

WYBIERZ POJEMNE MEBLE

Nawet przy dużej rodzinie, każdy z domowników powinien mieć wydzielone własne miejsce do przechowywania swoich akcesoriów. Nie będzie to trudne, jeśli umieścimy dwa osobne stanowiska umywalkowe z pojemnymi szafkami, na przykład z kolekcji CATANIA. Szafki te wyposażono w szuflady i szereg przestronnych półek, z których każdy wybierze własną. Takie meble z pewnością zmieszczą podręczne artykuły do golenia, makijażu czy pielęgnacji włosów. Pamiętaj, że dwa niezależne stanowiska umywalkowe to nieocenione udogodnienie w porannym rozgardiaszu, kiedy jedna osoba chce umyć zęby, a druga zrobić makijaż. Warto w tym przypadku rozważyć aranżację przy wykorzystaniu mebli modułowych. Oprócz tego, niezbędna jest wygodna przestrzeń do przechowywania wszystkich przedmiotów, z których rodzina będzie korzystać wspólnie, dlatego zabudowę łazienki warto uzupełnić o pojemne słupki. Te z kolekcji CATANIA posiadają zarówno w wygodne szuflady, jak i półki, a drzwiczki mebli mogą otwierać się na prawą lub lewą stronę w zależności od naszych preferencji.

STAWAJ NA TRWAŁOŚĆ

Trwałość mebli przy licznej rodzinie będzie wystawiona na szczególną próbę. Dlatego przed zakupem, sprawdź czy są one pokryte odpowiednią powłoką. Fronty szafek z kolekcji CATANIA zabezpieczono trwałym światłoutwardzalnym lakierem odpornym na zawilgocenie i ewentualne zabrudzenia. W łazience wielopokoleniowej, dobrze sprawdzą się szafki z uchwytami. Zwróć więc uwagę na to, by były wygodne i solidne, najlepiej wykonane z metalu. Kiedy z jednej łazienki korzysta wiele osób, cenne są wszelkie udogodnienia ułatwiające utrzymanie czystości. Skłaniaj się więc raczej ku szafkom podwieszanym lub stojącym na nóżkach, aniżeli bezpośrednio na podłodze. Tym sposobem, ułatwisz sobie sprzątanie posadzki i unikniesz ryzyka zalania szafek, gdy dzieci nieopatrznie zachlapią łazienkę podczas zabawy w kąpieli.