Pranie, suszenie i prasowanie to czynności, do których bez wątpienia potrzebna jest przestrzeń. Najczęściej wykorzystujemy do tego łazienkę, ale nie w każdej łazience jest na to miejsce. Poza tym tę przestrzeń coraz częściej aranżujemy jako strefę relaksu, swoiste domowe SPA i nie chcemy, aby oczekujące pranie psuło ten klimat. W tej sytuacji rozwiązaniem jest osobne pomieszczenie, czyli pralnia, która uwolni łazienkę od elementów gospodarczych. Co powinno znaleźć się w pralni i jak ją urządzić, aby była zarówno funkcjonalna, jak i estetyczna?
Pralnia – o czym pamiętać?
Planowanie pralni to kwestia, którą warto uwzględnić już na wczesnym etapie budowy domu lub remontu mieszkania. Warto wtedy przemyśleć, jakie funkcje ma pełnić to miejsce, aby zapewnić mu odpowiednią przestrzeń i wykończenie. Chcąc uniknąć przeróbek, trzeba jak najwcześniej zaplanować instalację wodną i elektryczną oraz zapewnić wydajną wentylację ze względu na podwyższoną wilgotność. Przyda się większa ilość gniazdek do podłączenia sprzętów (osobno na pralkę, suszarkę i żelazko), a także zlew gospodarczy lub umywalka. Jeśli pralnia znajduje się na parterze lub w piwnicy, warto rozważyć instalację zsypu na brudne ubrania, który znacznie ułatwi codzienne korzystanie. Lokalizacja pralni na parterze ma dodatkową zaletę – umożliwia łatwe wyjście na zewnątrz, jeśli zapragniemy suszyć pranie na świeżym powietrzu.
Umeblowanie pralni
Często zdarza się, że pralnia służy za dodatkową łazienkę i pomieszczenie do przechowywania sprzętów gospodarstwa domowego. Z tego względu warto wyposażyć ją w funkcjonalne meble oraz dodatkowy blat roboczy, pomocny przy segregacji i składaniu ubrań. W pralni najlepiej sprawdzą się meble modułowe, które łatwo można dopasować do dostępnej przestrzeni, np. z kolekcji STILLA, METRO SYSTEM, DUO I SALSA. Przy wykorzystaniu mebli modułowych stworzymy pojemne szafy i komody, które pomieszczą wszystko, co niezbędne. Dobrym patentem w pralni będzie szafka wyposażona w kosz na brudną odzież czy też szeroki słupek, zaprojektowany specjalnie z myślą o przechowywaniu wiadra z mopem (np. z kolekcji NOVELTY, METRO SYSTEM, SPACE SYSTEM). Zadbajmy też o wygodny system suszenia ubrań – poza suszarką bębnową, przyda się system do pralni wyposażony w drążki i wieszaki. Jeśli w tym samym pomieszczeniu planujemy też prasować, pamiętajmy o pozostawieniu wolnej przestrzeni na deskę do prasowania.
Funkcjonalnie i estetycznie
Pralnia, chociaż pełni funkcję pomieszczenia gospodarczego, powinna być estetyczna i harmonijnie wpisywać się w wystrój całego domu. Optymalnym wyborem będzie biała zabudowa, która jest najbardziej uniwersalna i neutralna. Biały kolor wprowadzi do wnętrza wrażenie porządku oraz optycznie powiększy przestrzeń, czyniąc ją bardziej przestronną. Ciepły akcent można wprowadzić poprzez kontrastowe blaty o fakturze drewna. Tego typu detale podkreślą nowoczesny charakter pomieszczenia, tworząc przyjemne tło dla codziennych obowiązków.