Mała łazienka – duży problem? Radzimy, jak ją urządzić
23 września 2022

Planowanie łazienki najlepiej zacząć od podstawowego wyposażenia, czyli armatury. Na rynku bez problemu znajdziesz sprzęty o mniejszych wymiarach, dedykowane niewielkim łazienkom – od umywalek, przez misy WC, aż po wanny i brodziki. W małej łazience warto zastosować składaną kabinę prysznicową bez brodzika, co pozwoli zaoszczędzić cenną przestrzeń. 

Umiejscowienie prysznica, umywalki i toalety będzie miało ogromne znaczenie dla twojej codziennej wygody, dlatego podejdź do tego rozważnie. Na tym etapie zastanów się także nad pozostałymi elementami, które mają znaleźć się w łazience – jak np. pralka. Sprawdź zatem, czy umieszczenie jej w danym miejscu zapewni ci do niej bezproblemowy dostęp. Na niewielkim metrażu lepiej sprawdzi się pralka ładowana od góry, gdyż nie wymaga ona dużej przestrzeni wokół.

DOCEŃ SPRYTNE ROZWIĄZANIA

Niektóre problemy małej łazienki można obejść stosując sprytne rozwiązania. Jeśli zależy ci na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni, skłaniaj się ku meblom modułowym, które można dowolnie zestawiać i łączyć. Stworzenie dopasowanej zabudowy pozwoli ci najlepiej wykorzystać metraż i potencjał wnętrza, a przy tym uchroni przed pozostawieniem problematycznych luk i wnęk. W tym zadaniu sprawdzą się kolekcje Stilla i Metro System. W ich ofercie znajdziesz całą gamę szafek, słupków, półek i blatów w różnych wymiarach. Pamiętaj, że zwarta zabudowa tworząca spójną całość da większe wrażenie przestronności w łazience niż kilka przypadkowo ustawionych szafek. Sięgaj również po triki, które pomogą optycznie powiększyć przestrzeń. Dobrym wyborem będą podwieszane meble, drobne płytki na ścianach, jasne kolory i duże, odbijające światło lustra.

UNIKAJ PRZESADY

Przed tobą ostatni i chyba najprzyjemniejszy etap planowania, czyli dobór dodatków, które zdecydują o ostatecznym wyglądzie łazienki. W małym pomieszczeniu stawiaj na prostotę. Moda na minimalizm sprzyja niewielkim przestrzeniom i na pewno długo jeszcze utrzyma się w trendach. Bezpiecznym wyborem będzie więc prosty styl skandynawski lub oszczędny soft-loft, ale jeśli marzy ci się łazienka w stylu glamour, to nic nie stoi na przeszkodzie, by przemycić go w formie kilku dekoracji. Kilku, bo przy niewielkim metrażu wnętrza należy uważać z nagromadzeniem zbyt wielu przedmiotów. Schowaj więc do szuflad wszystkie akcesoria, których nie potrzebujesz na co dzień. Ład i porządek to główni sprzymierzeńcy w aranżacji małej łazienki.