Meble wiszące i stojące – jakie wybrać?
10 stycznia 2022

Urządzanie łazienki nie należy do najłatwiejszych zadań i nie kończy się na wyborze urządzeń sanitarnych, płytek czy armatury. Dzisiejsza łazienka to przemyślanie umeblowane pomieszczenie, dlatego ważne będą nasze wybory w zakresie mebli. Porozmawiajmy o zaletach szafek wiszących i stojących. 

W bogatej ofercie mebli łazienkowych rozróżniamy szafki stojące na nóżkach, z cokołami lub bez, oraz wiszące. Poza aspektem czysto wizualnym, przy wyborze mebla skrojonego na miarę naszej łazienki powinniśmy wziąć pod uwagę również kilka aspektów użytkowych. 

Meble wiszące optycznie zajmują mniej przestrzeni – znakomicie wpiszą się w pomieszczenie o niewielkim metrażu. Warto więc się na nie zdecydować, jeśli zależy nam na nadaniu wnętrzu wielkości i lekkości. Ale wybór wiszących mebli niesie ze sobą też pewne ograniczenia. Ze względu na sposób mocowania – przykręcanie do ściany – nie jesteśmy w stanie zamieścić ich w każdym dowolnym miejscu z uwagi na ryzyko naruszenia instalacji wodnej, elektrycznej lub gazowej. Należy też zwrócić uwagę na to, czy ściany w łazience mają na tyle mocną konstrukcję, by udźwignąć ciężar szafki razem z jej zawartością.

Wiszące meble modułowe z kolekcji Stilla i Metro System, które cechują się bogatą ofertą dostępnych brył do łączenia w niezliczone kombinacje. Różna głębokość szafek, opcja otwierania na lewą czy prawą stronę, możliwość dopasowania szerokości blatu oraz duży wybór uchwytów, zarówno pod kątem wyglądu, jak i funkcjonalności, to tylko niektóre atuty mebli modułowych, które ułatwią zaaranżowanie każdej przestrzeni. Dzięki dowolnej konfiguracji mebli, łazienka naprawdę staje się skrojona na nasze potrzeby.

W przypadku szafek stojących, jedynym ograniczeniem będzie dostępna przestrzeń. Jednak konieczność wyboru wcale nie oznacza monotonii. Meble stojące oferowane są w różnych opcjach na wysokich lub niskich nóżkach, albo takie z zabudowanym cokołem do samej podłogi. W kolekcji Capri, Mea czy Catania szafki stoją na 10 cm nóżkach, możesz wiec pod nimi przechowywać np. wagę łazienkową i dzięki takiej wysokości nóżek łatwiej pod taką szafką utrzymać porządek. Nóżki w tych szafkach dają możliwość regulowania nierówności podłogi. Jeśli jesteś zwolennikiem bardziej zabudowanych szafek, ale chcesz, aby w łazience stały one jednak na nóżkach, to możesz wybrać szafki z kolekcji Bari lub Venus. Dla zwolenników zabudowanych do podłogi szafek polecamy kolekcje Malibu czy Armando w wersji z cokołem. Meble stojące należy przykręcić do ściany, ale nie obciążają jej jak meble wiszące.

W nowoczesnych łazienkach spotyka się zarówno meble na nóżkach, jak i wiszące. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, ale tym, co powinno decydować o wyborze dobrych mebli są przede wszystkim wysoka jakość wykonania, funkcjonalność i design, który szybko nie straci na aktualności.