Urządzamy łazienkę ekonomicznie
14 lutego 2022

Przeglądając katalogi inspiracyjne, często stają nam przed oczami przestronne i luksusowo urządzone salony kąpielowe, przypominające domowe mini-spa. Jednak w domowych warunkach, rzadko kiedy możemy pozwolić sobie na tego typu aranżację łazienki. Zwykle ogranicza nas nie 

tylko niewielki metraż, ale i budżet, szczególnie jeśli planujemy wykończenie pierwszego mieszkania lub lokalu na wynajem. Na szczęście, nawet małą łazienkę w bloku można efektownie urządzić niskim kosztem. Wystarczy odpowiednio dobrać poszczególne elementy.

NIE TYLKO KAFLE

Najpopularniejszym sposobem wykończenia ścian łazienki wciąż są zdecydowanie kafle. Często pokrywa się nimi całe pomieszczenie – od podłogi aż po sufit. Płytki bardzo dobrze znoszą trudne warunki panujące w łazience, ale bywają dość kosztowne, a zastosowane w nadmiarze, mogą wprowadzić do wnętrza efekt monotonii, chłodu i surowości. Decydując się na glazurę, przemyśl więc umieszczenie jej jedynie w miejscach najbardziej narażonych na zachlapanie – w zabudowie wanny, przy umywalce i w kabinie prysznicowej. Tym sposobem, oszczędzisz na materiałach i robociźnie fachowców. Na pozostałych ścianach, w zupełności sprawdzi się odporna farba lateksowa, czy nawet odpowiedniej jakości tapeta. Przy jej wyborze, koniecznie zwróć uwagę na parametry odporności na wilgoć. Dzięki temu unikniesz ryzyka wystąpienia grzybów i pleśni.  Farba i tapeta to też doskonałe sposoby na szybki remont łazienki. Jeśli nie chcesz skuwać starych płytek, wystarczy je zamalować lub pokryć wybraną okładziną. Warto pamiętać, że decydując się na zastosowanie na ścianach różnych materiałów i faktur, osiągniesz dużo ciekawszy efekt aranżacyjny, niż przy wyborze jednorodnych kafli, a często również i tańszy.

MEBLE NA LATA

Myśląc o budżetowym wyposażeniu łazienki, nie zapominaj, że niska cena nie powinna oznaczać rezygnacji z jakości. Inwestując w niedrogie, ale kiepskie jakościowo produkty, i tak poniesiesz dodatkowy wydatek – za kilka lat, kiedy będziesz musiał je wymienić. Mowa tu głównie o armaturze i meblach, które powinny też charakteryzować się prostym i uniwersalnym designem, żeby nie straciły na aktualności pod wpływem zmieniających się trendów. Szafki z kolekcji VENUS i PIK spełniają wszystkie te cechy. Seria oferuje kilka rodzajów brył o kompaktowych wymiarach – słupki, szafki podumywalkowe, szafki z funkcjonalnymi blatami oraz szafki wiszące z lustrami. Mając do wyboru tyle elementów, użytecznie zagospodarujesz każdą, nawet niewielką łazienkę. Wystarczy zdecydować się na uzupełnienie komody o dodatkowe słupki czy szafki wiszące, by zyskać cenne miejsce do przechowywania domowych artykułów. 

PONADCZASOWE DODATKI

Jeśli zależy ci na urządzeniu modnej łazienki niskim kosztem, unikaj nagromadzenia ekstrawaganckich dodatków i wzorów. Tego typu zabiegi zwracają uwagę, ale też stosunkowo szybko się nudzą i tracą na aktualności. Lepiej jest wybierać elementy stosunkowo uniwersalne, pasujące do wnętrz o różnej stylistyce. Mowa tu na przykład o roślinach, drewnie, kamieniu i wszelkich innych  przedmiotach inspirowanych naturą, które nie są chwilowym trendem, a na dobre zadomowiły się w naszych łazienkach. Rynek oferuje całą gamę dodatków wykonanych z droższych, naturalnych materiałów, albo ich tańszych odpowiedników, więc na pewno znajdziesz wśród nich coś dla siebie. Przy wyborze kolorystyki, warto postawić na elegancką biel i złagodzić ją ciepłymi odcieniami ziemi. Takie połączenie już od dłuższego czasu nie wychodzi z mody.